صفحه اصلی / منابع / منابع آزمون‌های وکالت و قضاوت

منابع آزمون‌های وکالت و قضاوت

واتساپ درخواست جزوات رایگان وکالت و قضاوت ۰۹۳۵۲۲۱۳۱۷۵

«راهنمای منابع آزمون‌های وکالت و قضاوت»

آزمون‌های وكالت و قضاوت، آزمون‌هایی «قانون‌محور» هستند، هرچند که در چند سالِ اخیر پیچیدگی فراوانی در این آزمون‌ها دیده شده اما همچنان قوانین در کنارِ جزواتی که این پیچیدگی را برای داوطلبان قابل‌فهم نماید کاربرد بسزایی دارد كه تسلّط به قوانین و آرای وحدت رویه در اولویتِ مطالعۀ داوطلبان است. با توجّه به دامنۀ وسیع منابع و كتاب‌های كمك آموزشی، برای داوطلبانِ با سطح متوسط و متوسط به بالا ترجیح داده می‌شود كه منابع كم‌حجم را مطالعه کنند و تسلّط به قوانینِ مادر و آرای وحدت رویه و قوانین خاص را مورد توجّهِ ویژه قرار دهند.

  1. حقوق مدنی (ضریب ۳)

جزوه حقوق مدنی دکتر ملاکریمی از نظر تنوع قوانین خاص بروزرسانی شده و به جرأت می‌توانم بگویم کامل می‌باشد و با خواندن و نُت‌برداری از نکاتِ مهم آن کاملاً از بقیۀ منابع فرعی بی‌نیاز می‌شوید، در کنار این جزوه نباید فراموش کرد که قانون مدنی حتماً باید خوانده شود برای قانون‌خوانی کتاب «شرح جامع قانون مدنی» تألیف آقای فرهاد بیات ضروری به نظر می‌رسد: نثر این كتاب، از کتاب «قانون مدنی در نظم حقوقی کنونیِ» مرحوم کاتوزیان ساده‌تر است و دانشجویان بیش‌تر می‌‌توانند با آن ارتباط برقرار كنند. در این کتاب، در ذیل هر ماده به مواردِ ذیل نیز اشاره شده است: ۱) نظریات علمای برجستۀ حقوق، ۲) آرای شعب و هیأت عمومی دیوان عالی کشور، ۳) نظریات و مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام، ۴) نظریات مشورتی اداره کلّ حقوقی و تدوین قوانین قوۀ قضائیه، ۵) نظریات شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران؛ البته اگر کتابتان به روز نیست نیازی به خریدِ دوبارۀ کتاب نیست فقط کافیست جزوۀ حقوق مدنی دکتر ملاکریمی رو به رایگان دانلود کنید چون تمامی آرای وحدت رویه، نکات و نظریاتِ  مهم و جدید و پرتکرار در آن آمده است و در واقع، تا سال ۹۹ بروزرسانی شده است.

در مورد تستِ مرتبط با این درس، کتاب «مجموعه پرسش‌های چهارگزینه‌ای ‌حقوق مدنی» (مؤلف: دکتر مجید قربانی‌لاچوانی) بهترین منبع برای سنجش دانش داوطلبان در درس حقوق مدنی است. در این کتاب، علاوه بر ذکر پاسخِ صحیحِ هر تست، پاسخ تشریحی و جامعی مربوط به هر تست آورده شده است. نکتۀ قابل توجّه اینکه علّتِ نادرست بودنِ هر گزینه نیز در این کتاب ذکر گردیده است. البته گفتنی است که تمامی تست‌های سال ۱۳۹۰ تا کنون در جزوۀ ۷۵۰ صفحه‌ای دکتر ملاکریمی به رایگان در دسترس است.

ضمناً باید بگم درس حقوق مدنی، مهم‌ترین درس در همۀ آزمون‌های حقوقی مثل وکالت، قضاوت و سردفتریه! با توجّه به این مهم، جزوۀ کاملِ حقوقِ مدنی به طوری که دربردارندۀ تشریحِ درس و تست‌های جدید است را می‌تونید به صورت رایگان از اینجا دریافت کنید. علاوه بر این، ده‌ها جزوۀ سَبُک و روانِ حقوقی که به طور شگفت‌انگیزی شیوا و گیرا و رسا توضیح داده شده است در وب‌سایت و کانال تلگرام موجوده و قول می‌دیم که اگه فقط یکی از اوونها رو از سایتمون (www.mollakarimi.ir) بگیرید و مطالعه کنید به جزوه‌ها اعتیاد پیدا کنید!

در جزوۀ رایگانی که توضیحش رو دادیم، به صورت چریکی و به طور کاملاً مجانی، کلِّ حقوق مدنی را آموزش داده شده به گونه‌ای که به سادگیِ خوردنِ یک سوپ مرغ به صورت شیوا و رسا آن را بفهمید. مفاهیم حقوق مدنی اگر بدون مثال‌های ساده توضیح داده بشه مثل یک قورباغۀ زشت، تحمّلِ اوون سخت است اما در این جزوه، کاری می‌کنیم که این قورباغه را ببوسید. ما اوون قدیما که دانشجوی کارشناسی بودیم، استادامون بهمون کتابای مرحوم کاتوزیان رو معرفی می‌کردند. وقتی کتاب‌های ایشون رو دست‌مون می‌گرفتیم با یک‌سری اصطلاحات قلمبه‌سلمبۀ چقِرِ فقهی و حقوقی مواجه می‌شدیم که ازش چیزی نمی‌فهمیدیم و نهایتاً حوصله‌مون سر می‌رفت و زده می‌شدیم؛ البته باید گفت که مشکل از خودمون بود که اوون اصطلاحات رو در سال‌های دورۀ کارشناسی و حتی بعدش نمی‌فهمیدیم، چون مفاهیم پایه رو نمی‌دونستیم و یکی باید اوّل به زبونِ داستانی و با مثال‌های روشن برامون قصّه می‌گفت و بعد، برامون خواندنِ اصطلاحاتِ ثقیل و دشوار، مثل خوردن هلو می‌شد! در سال‌های اخیر که «شبکه‌های اجتماعی»، ادبیات عامیانه رو ترویج دادن و مخاطبِ عمدۀ این شبکه‌ها، دهه هفتادی‌ها و هشتادی‌ها هستند، معلمِ حقوق باید به زبون اینستاگرامی برای اوونها تدریس کنه! اصلاً هنرِ معلّمی یعنی «ساده‌گویی»؛ خلاصه اینکه، مدنی رو به طور کامل می‌گیم و شما رو معتاد به روشِ خودمون می‌کنیم؛ قول می‌دیم!

  1. آیین دادرسی مدنی (ضریب ۳)

بدون تردید در هر جا که سخن از منبعِ درسِ «آیین دادرسی مدنی» می‌شود همه از کتابهای استاد شمس سخن به میان میاورند اما باید توجه داشت حجم بالای این کتاب برای داوطلبانی که تمام مفاهیم آن را باید کاملاً از بَر باشند تقریباً غیر ممکن است، اما اینجا جزوۀ کاملاً متفاوت و جامع دکتر ملاکریمی را می‌توان به عنوان یک منبع بسیار جامع نام برد و کافی است قسمتی از آن را مطالعه نمایید تا متوجۀ کامل و جامع بودن آن باشید. این جزوه به صورت کامل تمام مباحث آیین دادرسی مدنی و مباحث فرعی مهم آن را پوشش میدهد. برای افرادی که قصد ادامۀ تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری را دارند دورۀ پیشرفته توصیه می‌شود و برای افرادی که صرفاً قصد شرکت در آزمون‌های حقوقی همچون وکالت، قضاوت و سردفتری و حتی کارشناسی ارشد را دارند این جزوه کاملاً پاسخگوست. به جرأت میگویم این جزو برای کسانی که سطحِ دانششون در آیین دادرسی مدنی ضعیفه می‌تونه فوق العاده باشه برای دانلود به وب‌سایت یا کانالِ تلگرامِ ما مراجعه کنید و جزوۀ آیین دادرسی مدنی رو دریافت کنید که البته بسیار با دقت تنظیم شده و سعی بر آن شده که موارد مهم در آنها گُنجانده شود. این جزوه رو می‌تونید از اینجا هم دانلود کنید.

در مورد تست نیز كتاب «مجموعه سؤالات طبقه‌بندی‌شده» دكتر امیر كمالوند معرفی می‌شود.

  1. اصول فقه (ضریب ۱)

كتاب اصول فقه شب خیز بسیار شیوا و به نوعی همه فهم است، برای این درس هم جزوۀ نکات مهم (صرفاً نکات کلیدی) در نظر گرفته شده است. برای کتاب تست این درس هم به نظر می‌رسد دکتر شهبازی (انتشارات میزان) کافی باشد. وب‌سایتِ ما جزوۀ کاملی رو برای این درس تهیه کرده که به نظرم بسیار کامل است؛ این جزوه رو می‌تونید از اینجا دانلود کنید.

  1. حقوق تجارت (ضریب ۲)

در این درس مؤکداً تسلط به قانون توصیه می‌گردد چرا که این درس مثلِ حقوق مدنی، تحلیلی نیست. با این حال جزوۀ تجارت دکتر ملاکریمی بسیار بسیار روان، ساده و  تمام نکاتی که شما احتمالاً در هنگام مطالعه قانون تجارت فراموش می‌کنید را به صورت واضح ذکر کرده است، در این جزوه سعی شده است که تمام نکات پرکاربرد و نامفهومِ قانون همانند یک مبحث ساده آورده شود. «ساده ساز حقوق تجارت» تألیف آقای فرشید فرحناکیان برای تستِ این درس پیشنهاد می‌گردد. در پایان هم توصیه می‌کنیم. جزوۀ حقوق تجارتِ ما که کاملاً رایگانه رو از اینجا دانلود کنید و مطالعه کنید؛ این جزوه به معنای واقعیِ کلمه، بی‌نظیره!

  1. حقوق جزا (ضریب ۲)

قانون مجازات اسلامی مصوب ۹۲ (به همراه بخش تعزیرات قانون مجازات مصوب ۱۳۷۵) و كتاب «کمک حافظه جزای اختصاصی» و «کمک حافظه جزای اختصاصی» خانم دكتر عظیم‌زاده که از مؤسسۀ دوراندیشان به چاپ رسیده است برای داوطلبانِ با سطح بالا پیشنهاد می‌گردد. اما منابع برای داوطبانی که در این درس پایه‌ی متوسطی دارند این دو کتاب مفید خواهد بود: کتاب جزای عمومی (دکتر اسماعیل ساولانی)؛ جزای اختصاصی (دکتر میر محمد صادقی)

در مورد تست نیز گفتنی است کتاب ساده‌سازِ حقوق جزای عمومی و اختصاصی «نور محمد صبری» کتاب خوبی است

البته باید بگم که یک جزوه عالی هم که برای جمع‌بندی درس حقوق جزا کافی است را در دسترس قرار دادیم که به رایگان می‌تونید دانلود کنید؛ پیشنهاد می‌کنم این جزوه رو از اینجا دانلود کنید و کِیف کنید!

  1. آیین دادرسی كیفری (ضریب ۲)

كتاب «نكته‌های در قانون آیین دادرسی کیفری» تألیف دكتر علی خالقی بهترین منبع در این زمینه است. این کتاب همانند کتاب «قانون مدنی در نظم حقوقی کنونیِ» مرحوم کاتوزیان، به بررسی ماده به مادۀ قانون آیین دادرسی كیفری پرداخته است. البته برای داوطلبانِ ارشدِ حقوقِ جزا علاوه بر این کتابِ فوق، کتاب آیین دادرسی کیفری همین مؤلف که به تازگی توسط انتشارات شهر دانش به چاپ رسیده و از جمله کتاب‌های پُرفروش است توصیه می‌شود. البته کتاب قانون‌یار آیین دادرسی کیفری انتشارات چتر دانش نیز در صورتی که تمایلی به خریدِ دو منبع قبل ندارید، مطلوب به نظر می‌رسد. در خصوص تست، برای داوطلبان وکالت و قضاوت به نظرِ ما فقط کتابِ کلانتری پیشنهاد می‌شه چون در چاپ جدید کامل است. یک جزوه‌ی فوق‌العاده و خلاصه هم از دکتر ملاکریمی وجود داره که می‌تونید از اینجا به صورت کاملاً رایگان دانلود کنید.

با آرزوی موفقیت؛ تهیه و تنظیم: سامان شهیدی؛ پذیرفته‌شدۀ آزمون وکالت و قضاوت (واتساپ: ۰۹۳۵۲۲۱۳۱۷۵)

تمرکز اصلی کار ما در وب‌سایتِ MollaKarimi.ir اینه که متمایز باشیم!! در واقع این، هدفِ ما اینه است که متفاوت باشیم و در حوزۀ آموزش و نویسندگی در رشتۀ حقوق، کارهای متفاوتی نسبت به دیگران انجام بدیم. می‌خوایم نوشته‌هامون مثلِ یه گاوِ بنفش واقعاً در خورِ توجّه باشه! حتماً دیدید آدم‌هایی رو که با یه ویژگیِ خاص، خودشون رو متفاوت و منحصربه‌فرد نشون می‌دن؛ مثلاً عینک زرد می‌زنن یا یه مدل موی خاصِّ خودشون رو دارن؛ ما هم می‌خوایم با «ساده‌نویسی» و آوردنِ مثال‌های ساده‌فهم متفاوت باشیم و با این ویژگی، به چشم بیایم. نمی‌خوایم از این جمله کلیشه‌ای‌ها بگیم ولی «کلید موفقیت، متفاوت‌بودنه». ما این «متفاوت‌بودن» رو در جزوه‌هایی که به رایگان در دسترس دانشجویانِ حقوق گذاشتیم، نشون دادیم.

در آخر، باید بگم که جزواتِ سایتِ MollaKarimi.ir با توجّه به سرفصل‌های جدید و آخرین تغییرات قوانین و تِست‌های آزمون‌های هر سال، به روز می‌شه و چنانچه پی.دی.اف یا نسخۀ چاپ‌شدۀ جزوه رو در دست دارید بهتره مجدداً از سایت، نسخۀ به‌روز رو دانلود کنید. ضمناً ما کارگاهی داریم که متفاوت از بقیۀ کارگاه‌هاست! اسمِ کارگاهِ ما، «کارگاه تولید محتوای حقوقی» است که می‌تونید اینستاگرام (@vekalatyar) و تلگرامِ ما (@omidmollakarimi) رو دنبال کنید تا کلّی محتوای حقوقیِ خوب رو مشاهده و دریافت کنید.